Jakie są najstarsze języki świata?
Ci z nas, którzy pracują w sektorze języków zawodowych, są dobrze przyzwyczajeni do rozważania zawiłości gramatyki i szukania idealnego synonimu, ale jak często zatrzymujemy się, by zastanowić się nad korzeniami języków, które tłumaczymy? Nie chodzi o korzenie poszczególnych słów, ale o korzenie samych języków. Jak stare są języki, które tłumaczysz? I jaki jest najstarszy język świata? Nad tym drugim pytaniem zastanawialiśmy się ostatnio w Tomedes, w trakcie świadczenia naszych usług w zakresie tłumaczeń językowych. W związku z tym pomyśleliśmy, że podzielimy się z Wami naszymi odkryciami!
Jaki jest najstarszy język świata?
Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jaki jest najstarszy język świata, ale z pewnością jest to pytanie, które nurtuje zarówno historyków, jak i lingwistów. Niektórzy twierdzą, że wszystkie języki, którymi się obecnie posługujemy, wywodzą się z jednego ludzkiego języka, którego początki zaginęły w prehistorii. Jednak w rzeczywistości istnieje kilka różnych sposobów, na które możemy rozważyć ideę "najstarszego" języka. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Aktualizacja z sierpnia 2020 r. Nasza dyskusja na temat najstarszego języka świata z pewnością wywołała wiele debat! Jak już wspomnieliśmy w oryginalnym artykule, jest to temat, który wywołuje silne opinie zarówno wśród historyków, jak i lingwistów. Jednym z powodów jest złożoność definicji tego, co mamy na myśli, gdy mówimy o "najstarszym" języku.
Poniżej przyjrzymy się najstarszemu językowi pisanemu na świecie oraz kilku starożytnym językom, które są w użyciu do dziś. W tej aktualizacji do oryginalnego artykułu przyjrzeliśmy się również Tamilowi, który według niektórych powinien nosić tytuł najstarszego języka świata, a także najstarszym znanym tekstom religijnym świata. Zwróć uwagę, że w całym artykule mówimy o najstarszym "znanym" i "ocalałym" języku - tak wiele zostało utracone przez piaski czasu. Jednym z szanowanych autorytetów w dziedzinie pochodzenia języka jest Daniel Ross, wykładowca językoznawstwa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside i doktorant na Wydziale Językoznawstwa Uniwersytetu Illinois. Ross wyjaśnia, że, "Najwcześniejszym językiem, który można z całą pewnością zidentyfikować za pomocą metod naukowych, jest prawdopodobnie język protoafroazjatycki. Nie mamy na to żadnych bezpośrednich dowodów, ale porównując różne współczesne języki możemy być w miarę pewni, że jakiś wspólny przodek tych języków istniał, być może około 15 000 lat temu." Jest to prawdopodobnie najpewniejsza pewność, jaką możemy mieć w kwestii identyfikacji najstarszego języka świata, ale jest mnóstwo innych pretendentów. Przyjrzyjmy się kilku z nich!
Jaki jest najstarszy język pisany?
Wielu lingwistów ocenia wiek języka na podstawie pierwszego pojawienia się go na piśmie. W tym przypadku najstarszy język świata pochodzi z Chin kontynentalnych. W 1962 roku odkryto fragment ceramiki z kultury Yangshao. Ceramika ta, datowana na okres pomiędzy 5000 a 4000 lat p.n.e., przedstawia znaki protocharakterystyczne dla liczb pięć, siedem i osiem. Według Księgi Rekordów Guinnessa jest to pierwszy język pisany. Innym starożytnym językiem, na którego istnienie mamy dowody pisane, jest pismo klinowe używane przez Sumerów w starożytnej Mezopotamii. Pismo klinowe zostało po raz pierwszy użyte około 3400 roku p.n.e., co oznacza, że jest ono wcześniejsze nawet od egipskich hieroglifów. Sumerowie pisali na glinianych tabliczkach za pomocą tępej trzciny. Wyniki w kształcie klina są tym, co dało początek nazwie pisma - "cuneiform" oznacza "klinowaty". Samo pismo było w wielu przypadkach używane do napisów pogrzebowych; wydaje się, że Sumerowie byli zafascynowani tym, co może kryć życie pozagrobowe.
Jakie są najstarsze teksty religijne na świecie?
Jeśli chodzi o najstarsze zachowane języki pisane używane do tekstów religijnych, zwycięzcą jest starożytny język egipski. Używano go w tekstach piramid około 2400-2300 r. p.n.e. Teksty Piramid, wyryte w podziemnych ścianach i sarkofagach piramid w Saqqara, są najstarszym na świecie zbiorem tekstów religijnych. Po nich następuje Sumeryjski Epos o Gilgameszu, który jest powszechnie uważany za drugi najstarszy znany tekst religijny na świecie i najwcześniejsze zachowane wielkie dzieło literackie.
Czy język tamilski jest najstarszym językiem świata?
Wielu naszych czytelników twierdziło, że Tamil jest najstarszym językiem świata i z pewnością jest to silny kandydat. Istnieje wiele sprzecznych informacji na temat tego, jak stary jest Tamil, niektóre z nich są publikowane przez szanowane źródła, inne przez mniej szanowane! Twierdzenia różnią się diametralnie, niektórzy twierdzą, że Tamil ma 5 000 lat, a inni, że ponad 10 000 lat. Jasne jest jednak to, że Tamil jest prawdopodobnie najstarszym językiem świata, który jest nadal używany do dziś. Innymi, szeroko dyskutowanymi pretendentami do tej korony są Sindhi, sanskryt i greka. Pisemne dowody istnienia języka greckiego sięgają około 1450 roku p.n.e., w postaci glinianej tabliczki linearnej B. Linear B to nazwa pisma sylabicznego używanego w Grecji mykeńskiej, a greka mykeńska jest najwcześniejszą na świecie poświadczoną odmianą języka greckiego. Jego przykłady zostały znalezione w Knossos, Cydonii, Pylos, Tebach i Mykenach. Pismo zawiera około 87 znaków sylabicznych i ponad 100 znaków ideograficznych, które symbolizują towary lub przedmioty (bez wartości fonetycznej).
Inne starożytne języki, które są nadal używane dzisiaj
Chiński jest kolejnym z najstarszych znanych języków. Znaleziono napisy z chińskimi znakami na skorupach żółwi, które datowane są już na okres panowania dynastii Shang w latach 1766-1123 p.n.e. Dla tych z nas, którzy obecnie tłumaczą chiński na angielski, jest to fascynujące historyczne połączenie. Innym z najstarszych języków świata jest baskijski. Co ciekawe, historycy nie byli w stanie rzucić żadnego światła na dokładne (lub nawet niejasne) pochodzenie baskijskiego, ale powszechnie uważa się, że pochodzi on z prehistorycznej Europy. Co więcej, baskijski jest językiem izolowanym, co oznacza, że nie jest spokrewniony z żadnym innym znanym językiem. Język hebrajski również pochodzi sprzed tysięcy lat.
Język kananejski, należący do północno-zachodniej rodziny języków semickich, był używany już około 1200 r. p.n.e. Oprócz tego, że jest jednym z najstarszych języków świata, hebrajski jest również jednym z najmłodszych języków świata! A to dlatego, że w późnym antyku (300-700/800 r. n.e.) przestał być językiem potocznym. Nadal jednak funkcjonował jako język literacki i liturgiczny w judaizmie. Następnie, pod koniec XIX wieku, wraz z rozwojem syjonizmu, odrodził się hebrajski mówiony, co sprawiło, że stał się on jednocześnie nowym i starym językiem.
Łacina - kluczowy wpływ na wiele współczesnych języków europejskich - również ma starożytne korzenie. Jej użycie jest związane z Imperium Rzymskim, które powstało około 75 roku przed naszą erą. Wraz z rozprzestrzenianiem się Rzymian rozprzestrzeniał się ich język, który ostatecznie stał się podstawą naszych języków romańskich, w tym hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, portugalskiego, katalońskiego i rumuńskiego, a także wielu słów w języku angielskim. Warto o tym pamiętać, gdy następnym razem będziesz pracował nad tłumaczeniem z hiszpańskiego na angielski i będziesz potrzebował chwili przerwy!
Tajemnica języków australijskich Aborygenów
Jak uprzejmie zauważył jeden z naszych czytelników, żadna dyskusja o starożytnych językach nie jest kompletna bez poświęcenia uwagi rdzennym językom Australii. Bezprecedensowe badania DNA przeprowadzone przez Uniwersytet w Cambridge, Uniwersytety w Kopenhadze i Bernie oraz inne wykazały, że rdzenni Australijczycy są najstarszą cywilizacją świata. Jednak historyków zaskoczyło to, że język, którym posługuje się 90% Aborygenów, ma zaledwie 4000 lat, podczas gdy ich cywilizacja sięga dziesiątki tysięcy lat wstecz. Jeden z głównych autorów badań DNA, genetyk ewolucyjny Eske Willerslev z Uniwersytetu w Kopenhadze, podsumowuje zagadkę: "To naprawdę dziwny scenariusz. Kilku imigrantów pojawia się w różnych wioskach i społecznościach w całej Australii. Zmieniają sposób, w jaki ludzie mówią i myślą, a potem znikają jak duchy. A ludzie po prostu żyją dalej w izolacji, tak jak zawsze. Mogło się to stać z powodów religijnych lub kulturowych, o których możemy tylko spekulować. Ale pod względem genetycznym nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego." Jeśli cokolwiek, przykład utraty języka podkreślony przez badanie służy podkreśleniu, że niezależnie od tego, jak wiele uda nam się wypracować na temat prehistorycznych wydarzeń, zawsze będzie ogromna ilość, której po prostu nie wiemy - i nie możemy - wiedzieć.
Znaczenie rozumienia naszych języków
Żyjemy w interesujących pod względem językowym czasach. Każdego roku, gdy Tomedes świadczy usługi tłumaczeniowe dla klientów biznesowych, obserwujemy zmianę popytu - nie tylko na rodzaj oferowanych przez nas usług, ale również na pary językowe. Ethnologue podaje, że zaledwie 23 języki wystarczają, aby pokryć połowę ludności świata. Tymczasem na świecie istnieje 7 097 języków. Co niepokojące, około jedna trzecia z nich ma przed sobą trudną przyszłość - mniej niż 1000 użytkowników i bardzo realne niebezpieczeństwo wyginięcia. Więcej na temat najbardziej zagrożonych języków świata można przeczytać klikając na poniższy link. W obliczu tak wielu języków zagrożonych wyginięciem, zespół Tomedes uważa, że ważne jest zrozumienie językowego obrazu sytuacji i zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zachować jego cudowną różnorodność.
Uwagi końcowe
Z jakimi parami językowymi pracujesz, aby zarobić na życie? Jakie jest pochodzenie każdego z języków, którymi się posługujesz? Ważne jest, aby podtrzymywać ciekawość wszystkich aspektów języka, więc zastanów się nad tą kwestią. Nie wahaj się podzielić się ciekawymi faktami językowymi, które odkryłeś podczas swoich poszukiwań, w komentarzach poniżej. Możesz również dodać je bezpośrednio do naszej strony z fascynującymi faktami językowymi. Regularnie aktualizujemy nasze artykuły, więc jeśli są inne języki, które zasługują na uwagę jako pretendenci do miana najstarszego języka świata, prosimy o dodanie swoich przemyśleń poniżej, a my rozważymy je w ramach naszej następnej aktualizacji.
Więcej informacji na: http://lingua-projekt.pl