Poradnik

Freelancerzy muszą określić swoje warunki płatności

Jako freelancer, jedną z najbardziej radosnych części miesiąca jest otrzymywanie wynagrodzenia. Jednakże, kiedy pracujesz dla siebie, może to być nieco bardziej skomplikowane niż tylko spieniężanie miesięcznego czeku. Oto nasze strategie, jak i kiedy otrzymać zapłatę jako freelancer, a także jak ustalić warunki płatności.

Zrozum swoją wartość

 

Istotne jest, aby poświęcić czas na zrozumienie wartości swojej usługi. Choć może być trudno pobierać opłaty za to, co uważasz za dużą sumę, twoja praca jest cenna. Przed rozpoczęciem projektu, ustal stawkę za słowo, za godzinę, za projekt, lub inną odpowiednią zarówno dla Ciebie jak i dla klienta. Użyj kalkulatora stawek i skorzystaj z innych danych na temat stawek rynkowych dostępnych na stronie, aby pomóc określić swoje potrzeby.Poznaj swojego klienta

 

Zanim zgodzisz się na współpracę z kimś, zrób małe rozeznanie w jego działalności. Upewnij się, że jest to legalny biznes lub że klient jest osobą o nieposzlakowanej opinii. W dzisiejszych czasach wiele można dowiedzieć się w Internecie. Wiele z tych taktyk zostało omówionych w innym poście "Sześć sposobów na ocenę nowych outsourcerów". Jeśli widzisz jakieś czerwone flagi, po prostu przekaż im projekt i idź dalej. Niebieska Tablica  jest ważnym narzędziem zarządzania ryzykiem dla dostawców usług językowych od 2001 roku i zawiera ponad 170 000 wpisów dotyczących ponad 14 000 outsourcerów.
 


Zawrzyj umowę

 

Choć może się to wydawać kłopotliwe, posiadanie wiążącej umowy chroni zarówno ciebie, jak i klienta. Umowa powinna zawierać wszystko, począwszy od usług świadczonych przez Ciebie, oczekiwań klienta, harmonogramu pracy oraz tego, jak i kiedy usługi będą świadczone. Powinieneś również uzyskać informacje kontaktowe (adres, e-mail i numer telefonu) osoby/firmy/działu rozliczeń na wypadek, gdybyś potrzebował alternatywnych metod komunikacji później. Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu? Narzędzie do tworzenia umów serwisowych pozwala na tworzenie, wysyłanie i śledzenie umów serwisowych online, zapewniając formalny dokument, który szczegółowo nakreśla, czego oczekuje się od każdej relacji klient - usługodawca.

Wpłać zaliczkę

 

 

Prośba o zaliczkę jest akceptowalną praktyką w wielu branżach, a jej stawka wynosi około 30%. Choć może nie trzeba tego robić w przypadku małych projektów, a każdy klient może być inny, to zawsze jest to zalecane w przypadku projektów o znacznej wielkości lub długoterminowych.

Bądź ostrożny z tymi nowymi klientami, którzy sugerują, że powinieneś wziąć zaliczkę, jednak niektóre znane oszustwa dotyczą zaliczek.
 

projekt


Stwórz kamienie milowe

 

 

Jeśli Twój projekt jest długi, możesz chcieć uwzględnić różne kamienie milowe płatności. Kamienie milowe mogą być oparte na czasie trwania projektu lub na tym, kiedy pewne aspekty projektu zostały ukończone. Tworząc kamienie milowe, upewnisz się, że otrzymasz zapłatę po drodze i możesz wstrzymać dalsze prace nad projektem, dopóki tego nie zrobisz.


Terminowe faktury

 

 

Kiedy już ustalisz plan płatności, musisz wystawić klientowi fakturę. Istnieją różne serwisy fakturujące, z których możesz korzystać, możesz też stworzyć własny system fakturowania od podstaw. Wystawiając fakturę, powinieneś najpierw ustalić, kiedy i gdzie ją wysłać. Następnie należy upewnić się, że faktura została wysłana na czas; spóźnianie się z wystawianiem faktur jest złą praktyką biznesową.

 

Pamiętaj, że być może będziesz musiał wysłać fakturę kilka razy, zanim zostanie ona zapłacona. Postaraj się być konsekwentny i uprzejmy w swoich działaniach aż do otrzymania zapłaty.


Oferuj opcje płatności

 

Podczas wystawiania faktur, warto również oferować różne opcje płatności; sugerujemy minimum dwie, ale trzy są najlepsze. Opcje płatności mogą obejmować czeki, bezpośrednie wpłaty, karty kredytowe lub usługi osób trzecich, takie jak PayPal, Venmo lub Payoneer. Jeszcze lepiej, trzymaj wszystko na stronie
 


Marchewki i kije

Zachęty i kary są doskonałymi motywatorami, aby upewnić się, że otrzymasz zapłatę na czas. Możesz naliczyć opłatę za opóźnienie lub zaoferować zniżki za wczesną płatność. Tylko upewnij się, że jest to odnotowane w umowie, a klient jest świadomy tej klauzuli.

 

Dowiedz się więcej na: http://lingua-projekt.pl

Zobacz również