Poradnik

Tłumaczenie Pocztówki: Lan Hoang Bao w Hue, Wietnam

Są takie miejsca na świecie, gdzie życie wydaje się wolniejsze... Z dala od szaleńczego zgiełku Ho Chi Minh City (które miejscowi wciąż nazywają Sajgonem) - potęgi gospodarczej na południu - czy Hanoi, politycznej stolicy na północy, Hue w środkowym Wietnamie jest miastem ciszy i spokoju, pałaców i pagód, grobowców i kościołów. Dźwięki łagodnych melodii unoszą się wokół, gdy próbujesz pikantnej kuchni w przytulnych restauracjach lub spędzasz czas w kawiarniach, które kiedyś służyły jako sale lekcyjne dla książąt z dawno obalonej rodziny królewskiej.

Wizyta w Hue, dawnej stolicy cesarstwa, często wydaje się być podróżą w przeszłość. Jest to małe miejsce, pełne historii, gdzie wszystko jest w zasięgu krótkiego spaceru. I jest o wiele mniej zanieczyszczone niż jego kuzyni z metropolii, z dużo mniejszym ruchem ulicznym (w tym trishaws). W nocy na ulicach ponownie zapada cisza - daleka od pulsujących rytmów wielkich miast. Kiedy turyści przyjeżdżają do Hue, aby nasycić się skarbami dynastii i bardziej dostojnym tempem rzeczy, półtora dnia często wystarcza, zanim wrócą, aby zasmakować miejskiego zgiełku. I to jest w sam raz dla mieszkańców miasta, którzy po prostu wracają do swoich spokojnych, nieśpiesznych sposobów, budzą się, kiedy mają na to ochotę i często oddają się relaksującemu porankowi przed zabraniem się do pracy - być może jest to pozostałość po bardziej leniwych czasach królewskich.
 


Jednym z takich mieszkańców jest tłumacz Lan Hoang Bao. Choć jest jeszcze młodym człowiekiem, określa siebie jako wyznawcę pewnych tradycyjnych wartości kulturowych i uważa, że miasto doskonale odpowiada jego temperamentowi. Jego zamiłowanie do języków obcych sięga czasów gimnazjum. W ciągu ostatnich siedmiu lat pracował jako freelancer, zdobywając w tym czasie portfolio klientów zarówno agencyjnych, jak i bezpośrednich. Dołączając do ProZ na samym początku, Lan studiował wyróżniające się profile innych, bardziej doświadczonych tłumaczy jako wzór dla swoich własnych, a następnie inwestował czas w odpowiadanie na pytania językowe Kudoz. W rezultacie powoli piął się w górę rankingów, aż do obecnej pozycji na pierwszej stronie w swojej parze językowej. Po drodze dołączył również do ATA, Chartered Institute of Linguists - gdzie w 2020 roku stanie się numerem 1 wśród wietnamskich lingwistów. 1 wietnamski chartered linguist - i wygrał konkurs tłumaczeniowy ProZ.com w 2019 roku. To ewidentnie człowiek, który wie, co robić w budowaniu ścieżki kariery.

 

Lan również dużo podróżował i miał szczęście wygrać stypendia na krótkoterminowe studia i wymiany, które zaprowadziły go tak daleko, jak Tajwan, Tajlandia, Portugalia, Turcja i kilka krajów Azji Południowo-Wschodniej.
 


Jego praca skupia się obecnie głównie wokół takich specjalizacji, jak przestępczość, polityka, imigracja i medycyna. To daje mu prawdziwe poczucie celu - czuje, że rozumie bezpośredni wpływ słów, które tłumaczy, na tysiące istnień ludzkich.

 

W szerszej perspektywie sytuacja językowa w Wietnamie jest złożona. Starsze pokolenia, które wyemigrowały na Zachód, często znają francuski - pozostałość po prawie stuletnim francuskim panowaniu kolonialnym, które zakończyło się w 1954 r. - podczas gdy niektórzy starsi mieszkańcy znają chiński. Z kolei młodsze pokolenia znacznie częściej posługują się językiem angielskim. W obrębie samego kraju, na północy i południu występują całkiem odrębne dialekty wietnamskiego. Oba są tak różne od środkowowietnamskiej odmiany z Hue, że Lan musi znacznie zwolnić i mówić dość ostrożnie, aby zostać zrozumianym w Hanoi lub Ho Chi Minh. W związku z tym, podczas rzadkich wizyt czuje się czasem jak wieśniak. Oczywiście, jak wszyscy mieszkańcy Prowincji Centralnych, za pośrednictwem mediów poznał sposób, w jaki mówi się w metropoliach, ale nie zawsze działa to w drugą stronę. Jego poczucie lekkiego przytłoczenia w wielkich miastach nie jest ułatwione przez stałe wrażenie, że wszystkie sygnalizatory świetlne są zepsute - tak gorączkowy jest chaotyczny pęd samochodów, skuterów i ciężarówek.
 


Dodatkowym czynnikiem komplikującym mieszankę językową jest fakt, że ogromna diaspora wietnamska - w USA, Kanadzie, Australii i innych krajach - nie tylko monopolizuje tłumaczenia na angielski, ale także trzyma się formy wietnamskiego, która w niektórych przypadkach pozostała niezmienna i nie idzie z duchem czasu. Bez zbytniej przesady Lan porównuje to do różnicy między współczesnym a szekspirowskim angielskim. Co więcej, diaspora, która żywi emocjonalne uczucia do "starego kraju", ma równie silne poglądy na temat sposobu, w jaki język jest używany we współczesnym Wietnamie. Wiele określeń postrzegają jako nacechowane politycznie, podczas gdy w rzeczywistości są one po prostu odzwierciedleniem sposobu, w jaki mówi się obecnie w kraju, który jest przecież nadal rządzony przez Partię Komunistyczną.

 

Szczęśliwie, Lan pochodzi z rodziny nauczycieli przesiąkniętych kulturą literacką i nie są mu obce bardziej archaiczne formy języka używane w przeszłości, co sprawia, że jest w stanie idealnie dostosować się do upodobań wietnamskiej diaspory.
 


 

Mimo że oficjalnie stanowisko polityczne kraju jest jednolite, gorąca debata toczy się na poziomie nieformalnym wśród niektórych społeczności wietnamskich na pozarządowych forach i platformach. Kiedy dyskusja dotyczy przeszłości, wojna nigdy nie jest nazywana wojną wietnamską, ale "wojną amerykańską" lub, jeśli naprawdę chcesz to podkreślić, "wojną oporu przeciwko Ameryce". Ambicje Lan są jednak bardziej ukierunkowane na spokojne życie w zjednoczonym kraju - z dużą ilością wolności, ale bez zbyt agresywnej debaty politycznej. W jego codziennej egzystencji nie odgrywają one aż tak wielkiej roli.

 

Wietnam jest obecnie bardzo otwarty na turystów i znormalizował swoje stosunki z wieloma byłymi przeciwnikami - w tym oczywiście z USA. Nie ma tam żadnych napięć w stosunku do obcokrajowców, a prezydenci odwiedzający ostatnio USA byli witani z zachwytem. Gospodarka się rozwija, a w powietrzu czuć dynamikę.

 

Zgodnie z lokalnym rytmem, Lan często budzi się późno, kończąc śniadanie około 8.30, a następnie udając się do pobliskiej kawiarni około 9.30 rano. Weekendy nie różnią się aż tak bardzo - być może jest tylko trochę więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi lub spędzanie czasu z żoną i roczną córeczką Nam Phuong.
 


Jego klienci - zarówno agencyjni, jak i bezpośredni - są obecnie prawie wyłącznie międzynarodowi. Lokalny rynek, jak wiele innych, zdominowany jest przez niskie stawki i napięte terminy, a sytuację pogarsza brak organizacji zawodowej, która regulowałaby sprawy i edukowała klientów oraz świeżo upieczonych absolwentów. Lokalne przedsiębiorstwa nie mają jasnego pojęcia, czym jest profesjonalny tłumacz, a wielu absolwentów rozpoczyna działalność z bardzo niskimi lub wręcz żadnymi umiejętnościami tłumaczeniowymi.

 

Biorąc pod uwagę, że pogoda w regionie jest albo nadmiernie gorąca, albo nadmiernie deszczowa (są tylko dwie pory roku, z 25 dniami deszczowymi w miesiącu w okresie monsunowym), infrastruktura biznesowa całego regionu pozostaje nieco słabo rozwinięta.

 

Dla Lan nie stanowi to jednak większego problemu. Mocno wierzący w cnoty ciężkiej pracy i odpowiedzialności oraz wielbiciel , jak Japonia ucieleśnia te cnoty, Lan jest ostrożny w podkreślaniu tego w freelancingu: "Im bardziej jesteś wolny w swoim życiu zawodowym, tym bardziej musisz być odpowiedzialny za swoją własną produktywność i wyniki". I to nie są tylko słowa - z jego ścieżki sukcesu jasno wynika, że wziął sobie te idee do serca i zastosował je w praktyce.

 

Zobacz również